دنیای بیت کوین و ارزهای دیجیتال

دنیای بیت کوین و ارزهای دیجیتال مقاله عمومی

تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۱۶ ساعت : ۱۲:۰۱:۲۹
بیت کوین یک شبکه و ارز دیجیتالی جدید است. تراکنش ها در این شبکه بدون واسطه انجام می شوند و در واقع پایگاه داده ها و کنترل کننده های حساب ها به صورت غیر متمرکز و توزیع شده هستند.

در این مقاله سعی داریم بدون استفاده از فرمول های ریاضی و کلمه های عجیب و غریب به شما بگوییم بیت کوین چیست؟ چقدر مهم است؟ و چگونه کار می کند؟

 

هر کشوری ارز خود را دارد و با استفاده از بانک ها و موسساتی که در سراسر جهان هستند می توانیم آن را انتقال دهیم و یا سرمایه گذاری کنیم.

بیت کوین اجازه میدهد افراد بدون دردسر برای یکدیگر پول بفرستند. با یک ایمیل یا تکست برای فرستادن پول از یک اپ به اسم کیف پول استفاده می شود و مقدار و آدرس گیرنده در آن اسکن یا تایپ می شود و پول آماده فرستادن می شود. گیرنده پول را داخل حسابش می گیرد، اما چطور؟

در سطح خیلی ابتدایی بیت کوین فقط یک دفتر حساب و کتاب است، یک لیست از افراد و میزان پولشان. وقتی 5 بیت کوین به کسی بفرستید از حساب شما کم می شود و به حساب او اضافه می شود. در این میان طلا یا دولتی وجود ندارد که این پول را حمایت کند و تنها چیزی که وجود دارد اعتماد و اعتقاد مردم است که این پول ارزش دارد و سیستم امن است. این سیستم اعتماد حاصل می کند که کسی نمی تواند از حساب شخصی دیگر پول بدزدد. در هر تراکنش برنامه به کل شبکه می گوید که فهرست حساب ها چگونه باید عوض شود. از جمله شماره حساب گیرنده، فرستنده و مقدار پول.

به طور کلی یک چیز وقتی که کاربردی و کمیاب باشد، ارزش پیدا خواهد کرد. بیت کوین ویژگی و کاربردهای بی نظیری دارد و کمیاب بودن و عرضه محدود آن باعث ایجاد ارزش در آن می شود. از این نظر طلا هم با بیت کوین تقریبا مشابه است. طلا هم مانند بیت کوین کاربردی است و همچنین منابع طلا مانند بیت کوین، محدود است و هر دو برای استخراج نیاز به انرژی دارند. طلا نیاز به انرژی مکانیکی و بیت کوین به الکتریسیته نیازمند است. بنابراین بیت کوین دارای ارزش است.

اما چه چیزی باعث می شود که یک دزد یا هکر نتواند پیام مشابهی بسازد و از حساب شما پول برداشت کند؟

بیت کوین نیازمند نوعی امضا رو هر درخواست انتقال است تا ثابت کند این درخواست مربوط به شماست، درست مثل امضای یک چک، اما بر اساس ریاضی.

بخوانید: آینده ی کسب و کار های بر پایه ی IT چگونه است؟

 

 

این امضا از علم رمزنگاری می آید که معمولا برای مخفی کردن پیام ها استفاده می شود اما در اینجا برای اثبات مالکیت استفاده شده است. هر اکانت بیت کوین دارای یک کلید است که فقط صاحب اصلی اکانت آن را در اختیار د ارد و با استفاد از آن با رمزنگاری پیام های انتقال پول را امضا می کند و دیگران با باز کردن رمز کشف می کنند که این واقعا توسط شخص مورد نظر امضا شده است. برخلاف امضای کاغذی این امضا قابل کپی شدن و استفاده در پیام های بعدی نیست. پس امضا باعث می شود کسی که به اکانت دسترسی ندارد نتواند از اکانت پول منتقل کند. اما چه کسی این امضا ها را چک می کند؟ چه کسی حساب کتاب ها را نگه داری  می کند؟

جواب این سولات بسیار جالب است:

هر کسی که بخواهد!!

بیت کوین یک سیستم غیر متمرکز است یعنی هیچ شرکتی یا دولتی نمی تواند به تنهایی کنترلش کند. وقتی یک انتقال انجام می شود پیام انتقال به هرکسی که دوست داشته باشد صحتش را بررسی کند می رسد. این نگه دارنده های حساب هر کدام یک کپی از کل حساب و کتاب را دارند و هر انتقال جدیدی که با امضای درست ببینند غفهرست پول ها را آپدیت می کنند این حسابدارها در همه دنیا پخش شده اند و اگر کسی پیدا شود که حسابی را بیخودی جا به جا کند تفاوت این لیست حساب دیده می شود. ولی هنگامی که چنین تفاوتی به وجود آمد، چی کسی تصمیم می گیرد کدام حساب معتبر است؟

یک سیستم رای گیری داریم! مثل هر سیستم دموکراتیک دیگر! اما کمی متفاوت تر است و مبتنی بر ریاضی است و اولین کسی که بتواند یک مسئله سخت را حل کند و جوابش را به دیگران می گوید و همه آن نسخه را قبول می کنند. درست مثل یک مسابقه ی ریاضی که در آن نسخه اکثریت احتما پیروزی بیشتری دارد! زیرا هرچقدر افراد بیشتری روی مسئله کار کنند جواب سریع تر به دست می آید این اتفاق دائما تکرار می شود و لیست ها درست می مانند.

 

 

حالا دقیق تر بررسی می کنیم، ولی اول باید ببینیم چرا یک مساله ریاضی؟

چرا مثلا با ایمیل رای ندهیم؟ وقتی ما یک سیستم ثبت نام رای دهنده ها نداشته باشیم نمی شود مطمئن بود که هر کس فقط یک بار رای می دهد. یه نفر ممکن است چندین اکانت درست کند و کلی رای بدهد، حتی میلیون ها رای!

رای به شکل ریاضی جلوی این کار را می گیرد چون هزینه برش می کند. شما برای این کار نیاز به کامپیوتر و برق دارید و برای حل مسئله هزینه هایتان بالا می رود و یک شخص باید به اندازه اکثریت مردم پول خرج کند تا بتواند لیست را تغییر بدهد. پس ریاضی روشی مناسب برای رای گیری غیر متمرکز است. به شرط دو نکته!

اول این که کسی نمی تواند از قبل شروع به حل مسئله کند و جلو بیوفتد، هر مسئله بر اساس جوابی که در مسئله قبلی به دست آمده ساخته می شود، و در نتیجه سریع ترین جواب برنده نیست بلکه کامل ترین جواب برنده است! از طرفی مسائل به گونه ای طراحی شده اند که هیچ روش سریع و میانبری وجود ندارد و واقعا به کامپیوتر و برق نیاز است و در نتیجه به پول.

آخرین نکته ای که باید در موردش بگوییم این است که اصولا پول در چنین سیستمی چگونه تولید می شود؟

هربار که مسئله ای حل می شود یک جایزه به حل کننده ی آن مسئله می دهد و واقعا پول از هیچی اختراع می شود. این جایزه باعث می شود افراد بیشتری علاقه مند بشوند که در نگه داری حساب ها مشارکت کنند. هچنین هر انتقال یک کارمزد دارد که پول را جا به جا می کند.

درواقع حل کننده های مسئله در حال کشف پول نیز هستند. در نتیجه به آنها ماینر یا معدنچی هم می گویند. این پول دادن به کسانی که مسئله را حل کردند باعث توزیع رندم پول بین افراد می شود.

 

 

به طور خلاصه بیت کوین یک رمز پول است که با همکاری گروهی نگه دارنده های حساب و کتاب مدیریت می شود. افراد با فرستادن یک پیام به نگه دارنده های حساب پول منتقل می کنند و نگه دارنده ها پس از برسی امضای دیجیتال و مطمئن شدن از این که پیام انتقال صحیح است از طریق حل یک مسئله ریاضی به تفاهم می رسند که حساب و کتاب معتبر است.

 

محمود قیومی

محمود قیومی

مدرس دوره های کسب و کار و بازاریابی، تریدر بورس و دارای تحصیلات آکادمیک بازاریابی

عضویت ویژه

با عضویت ویژه یک قدم از دیگران جلوتر باشید

با عضویت ویژه به فایل های مخصوص اعضای ویژه دسترسی خواهید داشت و می توانید آنها را بدون محدودیت دانلود نمایید . با عضویت ویژه یک قدم از دیگران جلوتر خواهید بود .

جهت عضویت ویژه کلیک کنید
مدیر سرمایه
مدیر سرمایه مقالات لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

برای دریافت این فایل تنها کافیست ایمیل خود را وارد نمایید.

باتشکر، ثبت نام شما با موفقیت صورت پذیرفت.
لطفا کمی صبر کنید...
دانلود فایل

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.