بسته بندی خلاقانه محصولات و تاثیر آن در فروش

بسته بندی خلاقانه محصولات و تاثیر آن در فروش مقاله عمومی

تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۰۲ ساعت : ۱۲:۲۱:۵۰
در هر زمینه ای که فعالیت می کنید اگر محصولی برای ارائه کردن به مشتری دارید باید بدانید که خلاقیت در طراحی بسته بندی محصولات و تنوع در آن می تواند میزان فروش محصول را به میزان چشم گیری افزایش دهد.

 بسته بندی امروز حکم پیام فروشنده به خریدار را دارد. با وجود اینکه تکنولوژی های نو ظهور کارکردهای بسته بندی را ارتقاء داده و وارد مباحث تخصصی تری کرده اما هنوز هم از دید یک مصرف کننده بسته بندی، بعنوان بیرونی ترین ابزار برقراری ارتباط بین برند و مصرف کننده در قفسه های فروشگاه، نقشی استراتژیک در تحریک مصرف کننده و موفقیت فروش بازی می کند.

 

 

یک بسته بندی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک بسته بندی خوب باید به راحتی قابل حمل باشد، قابلیت مصرف دوباره را داشته باشد، به محیط زیست ضرر نرساند، با سلیقه همه سازگار باشد، تنوع آن برای همه نوع سن و سال مناسب باشد و … طراحی بسته بندی به نوآوری نیاز دارد. برخی این نوآوری را در وجود خود ندارند و فقط به فکر فروش محصولات خود هستند.

شما نمی توانید یک خرس زیبای صورتی را درون یک کیسه مشکی به فروش برسانید. تا به حال جعبه های زیبایی که کنار اسباب بازی ها در ویترین هستند را مشاهده دیده اید؟ این جعبه ها آن قدر زیبا هستند که احساس می کنید به شما می گویند “منو بخر!” بدون شک اگر فرزندتان شما را همراهی می کرد عاشق چنین عروسک زیبایی با جعبه شیک می شد، اما اگر آن عروسک دارای بسته بندی بدی بود در تصور آن کودک هرگز زیبا جلوه نمی کرد!

خلاقیت، خلاقیت، خلاقیت

یادتان باشد، خلاقیت دنیایی است بسیار گسترده که هیچ‌ گاه پایانی ندارد. خلاقیت کلید اصلی رشد در دنیای اخیر است. محصولات متنوع و گوناگون در بازارهای مختلف تنها وقتی به موفقیت می‌رسند و با اقبال روبه‌رو خواهند شد که در آنها خلاقیتی موجود باشد.

سعی کنید محصولات‌تان را در بسته‌ هایی قرار بدهید که حتی مخاطبی که قصد خرید ندارد، نیز به خود جلب کند. مثلا شرکتی آدامس های خود را به شکل دندان در بسته بندی های خود قرار داده است. و یا یک شرکت تولید کننده صابون با قرار دادن یک چوب داخل صابون ها آن ها را به شکل بستنی در آوره است.

ویا در طرحی دیگر جعبه بسته بندی سیگار به شکا تابوت طراحی شده است!

بخوانید: چقدر از بازاریابی انگیزشی در کسب و کارتان استفاده می کنید؟

 

 

اطلاعات درج شده روی بسته بندی

یکی از اولین و مهم ترین ویژگی بسته بندی محصول ، ارائه اطلاعات روی آن است. در نوشتن اطلاعات نیز باید نکاتی را مد نظر داشته باشید.

برای نوشتن رنگی را انتخاب کنید که با محصول متناسب باشد. علاوه بر این مطمئن شوید برای نوشته‌ها از ترکیب و کنتراست درست استفاده کنید. نوشته‌ها باید واضح و قابل خواندن باشند.از رنگ هایی استفاده کنید که متضاد باشند. برای نوشته‌ها قلمی را انتخاب کنید که به بهترین وجه محصول را نمایش بدهد. از قلمهای فانتزی استفاده نکنید زیرا خواندن آنها مشکل است. پس مطمئن شوید نوشته‌های روی بسته‌ بندی محصولات خوانا و واضح هستند.  از رنگ نارنجی در زمینه‌ی قرمز استفاده نکنید زیرا ترکیب این دو رنگ خوانایی را مشکل می‌ک ند.

اطلاعات درج شده می توانند کاربرد استفاده مواد درون را برای شما مشخص کند. بهترین و مهم ترین روش درج اطلاعات، نوشتن اقدامات احتیاطی ست. هر موادی -چه خوراکی و چه غیر خوراکی- تاریخ مصرف مشخصی دارد، درج یک تاریخ اشتباه می تواند جان بسیاری از مردم را به خطر اندازد.

 

بسته بندی را تست کنید!

بطور کلی عملکرد و مقبولیت یک بسته بندی جدید در گرو انجام آزمایشات عملی و تجلی نیازهای دپارتمان های مختلف در بسته بندی جدید است. بسته به نوع کالا و اینکه نسبت به تغییر در کدام عوامل فیزیکی، شیمیایی و میکروبیولوژیک حساسیت داشته باشد، بسته بندی بایستی تحت شرایط معین و بر اساس استاندارد مشخص تست شود.

این تست ها عمدتا یکپارچگی بسته بندی، جلوگیری از صدمات فیزیکی و عدم نفوذ پذیری بسته نسبت به شرایط خارجی را مورد آزمایش قرار می دهد.

 

محمود قیومی

محمود قیومی

مدرس دوره های کسب و کار و بازاریابی، تریدر بورس و دارای تحصیلات آکادمیک بازاریابی

عضویت ویژه

با عضویت ویژه یک قدم از دیگران جلوتر باشید

با عضویت ویژه به فایل های مخصوص اعضای ویژه دسترسی خواهید داشت و می توانید آنها را بدون محدودیت دانلود نمایید . با عضویت ویژه یک قدم از دیگران جلوتر خواهید بود .

جهت عضویت ویژه کلیک کنید
مدیر سرمایه
مدیر سرمایه مقالات لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

برای دریافت این فایل تنها کافیست ایمیل خود را وارد نمایید.

باتشکر، ثبت نام شما با موفقیت صورت پذیرفت.
لطفا کمی صبر کنید...
دانلود فایل

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.