چگونه عادت مطالعه را در خود ایجاد کنیم؟

چگونه عادت مطالعه را در خود ایجاد کنیم؟ مقاله عمومی

تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۲۱ ساعت : ۱۲:۰۳:۲۳
اگر علاقه مند به مطالعه هستید اما همیشه موانعی برای شما وجود دارد که نمی توانید به آن بپردازید در این مقاله با ما همراه باشید. در این جا برای هر چیزی که مانع از مطالعه می شود راه کاری ارائه کرده ایم.

عده ی زیادی را می شناسم که علی رغم علاقه زیاد به مطالعه در این کار موفق نمی شوند. دلیل را که از آنها جویا می شوم بهانه هایی مانند عدم داشتن زمان کافی یا بالا بودن قیمت کتاب ها را بهانه می کنند.

در این جا راه کارهایی را خواهید خواند که پس از آن هیچ بهانه ای برای  عدم مطالعه نداشته باشید.

۱-  واقع بینانه برنامه ریزی کنید.

سایت و اپلیکیشن goodreads که شبکه ای اجتماعی برای دوستداران کتاب است. در این سایت می توانید تعداد کتاب هایی که قصد دارید در یک سال آینده بخوانید را در آن تعیین کنید.

در ابتدای راه برای هر ماه یک کتاب در نظر بگیرید که در طی یک سال می شود 12 کتاب. سپس با افزایش سرعت مطالعه این تعداد را افزایش دهید.

 

بخوانید: برای کوچک های زندگی ارزش قائل شوید

۲- تعداد صفحاتی که در یک روز می خوانید را تعیین کنید.

در این مورد نیز تعادل را رعایت کنید تا برای شما خسته کننده نباشد.

۳-  بهترین زمان مطالعه را بیابید

بعضی مردم مطالعه را به شب ها و پیش از خواب موکول می کنند اما به دلیل خستگی خیلی زود به خواب می روند و مجبور هستند کتاب را رها کنند. در طول روز ساعت های مناسب دیگری هم برای مطالعه وجود دارند، مثلا در مترو یا تعطیلات آخر هفته.

۴- در خانه محیطی مناسب مطالعه ایجاد کنید

بهتر است کتاب ها را جایی قرار دهید که مقابل چشمتان باشد. در این حالت تمایلتان به مطالعه و تمام کردن هرچه سریعتر کتاب بیشتر خواهد شد.

۵- عضو کتابخانه شوید

با این کار می توانید به کتاب های مورد علاقه تان دسترسی رایگان داشته باشید. اگر تا به حال عضو کتابخانه نشده اید، همین حالا این کار را انجام دهید! گذراندن یک روز عصر در کتابخانه و پیدا کردن کتابی که از آن زیاد شنیده اید کار آرامش بخشی است. کتابخانه واقعاً یک مکان جادویی است!

 

۶- همه جا با خود کتاب همراه داشته باشید

 اگر هرجا که می روید یک کتاب با خود به همراه داشته باشید می توانید در زمان هایی که بیهوده هدر می روند مطالعه کنید. مثلا در فاصله منزل تا سرکار

۷- از تلفن همراه تان برای مطالعه استفاده کنید

داشتن کتاب الکترونیکی بر روی تلفن همراهتان به این معنی است که هرگز بدون کتاب نخواهید بود. مواقعی هستند که استفاده از کتاب الکترونیکی روی تلفن همراه بسیار آسان تر از به همراه داشتن نسخه ی چاپی آن خواهد بود.

روش دیگر حذف همه ی اپلیکیشن هایی که توجه شما را به خود منحرف می کنند (فیسبوک، اینستاگرام و مانند این ها)  است. به این ترتیب تنها گزینه ی موجود در تلفن همراهتان برای سرگرمی، مطالعه خواهد بود.

۸- کتاب صوتی گوش کنید

اگر روزانه زمان زیادی را مشغول رانندگی هستید و فرصت زیادی برای مطالعه ندارید، کتاب های صوتی بهترین انتخاب برای شما هستند. تصورش را کنید، می توانید به مجموعه کتاب جذابی گوش کنید که سفر شما را رویایی می کند! به جای موسیقی کتاب گوش دهید.

۹- کتاب های دست دوم بخرید

چه چیزی بهتر از این؟ کتاب های دست دوم هم قیمت مناسب تری دارند و هم با این کار به طبیعت کمک بسیاری کرده اید.

۱۰- در گروه های کتاب خوانی شرکت کنید.

یکی از لذت بخش ترین کارها بعد از اتمام یک کتاب می تواند صحبت کردن با دوستان تان درباره ی آن باشد. اگر کتابی وجود دارد که شما و دوستان تان مشتاق خواندن آن هستید، تصمیم بگیرید آن را همزمان بخوانید و باشگاه کتابخوانی دوستانه ی خودتان را تشکیل دهید.

بخوانید: هوش هیجانی را تقویت کنیم

 

۱۱-  در جوامع مجازی کتاب خوانی شرکت کنید.

با این کار هر ماه کتاب جدیدی برای مطالعه انتخاب می کنید و به اتمام کتاب تشویق می شوید. در عوض انتخاب یک کتاب برای همه، می توان هر ماه به ژانر مختلفی پرداخت و شما می توانید هر کتابی در آن ژانر را که مایل هستید بخوانید.

۱۲- از نیمه تمام گذاشتن یک کتاب ترسی نداشته باشید

این مهم ترین درسی است که باید یاد بگیریم. کتاب های زیادی هستند که خود را مجبور به تمام کردن آن ها می کنیم چون تعریف زیادی از آن ها شنیده ایم یا اینکه باید عزم راسخ داشته باشیم! اما در نهایت متوجه می شویم زمان بسیار طولانی ای را صرف تمام کردن کتابی کردیم که در حقیقت لذتی از خواندن آن نمی بریم. زندگی کوتاه تر از آن است که کتاب هایی بخوانیم که به آن ها علاقه نداریم . بنابراین اگر صد صفحه از کتابی را خواندید و آن را دوست نداشتید، دست از ادامه ی آن بردارید و کتاب دیگری را شروع کنید. در طولانی مدت به خاطر این کار از خودتان ممنون خواهید شد.

 

محمود قیومی

محمود قیومی

مدرس دوره های کسب و کار و بازاریابی، تریدر بورس و دارای تحصیلات آکادمیک بازاریابی

مدیر سرمایه
مدیر سرمایه مقالات لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

برای دریافت این فایل تنها کافیست ایمیل خود را وارد نمایید.

باتشکر، ثبت نام شما با موفقیت صورت پذیرفت.
لطفا کمی صبر کنید...
دانلود فایل

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.